Our VoiceNews & Politics

Across the Nation, Anti-Immigrant Coalition Candidates Win Most Races


Aaron Patrick Flanagan • Nov 07, 2012

An Early SLLI Press Conference: Daryl Metclafe (center) w/ Mike Hethmon of IRLI (far left), Dan Stein of FAIR (near left), & the Disgraced Russell Pearce (far right)

With this year’s election results now mostly tallied, it’s time to take stock: how did the federal and state level politicians that represent the interests of the established anti-immigrant movement fare? For clarity’s sake, we define such representatives as politicians who maintain a voluntary membership in one of two coalitions, the House Immigration Reform Caucus (HIRC) or State Legislators for Legal Immigration (SLLI).

Federal legislators who are members of HIRC essentially do the political bidding of the Federation for American Immigration Reform (FAIR) and its legal arm, the Immigration Reform Law Institute (IRLI). Together, FAIR and IRLI author legislation and strains of messaging which HIRC members carry to and echo on Capitol Hill. SLLI serves the same function, but brings under its umbrella officials elected at state level.

Both coalitions, HIRC and SLLI, have been embroiled in controversy since their inceptions, with both counting some of the most extreme anti-immigrant representatives in the country amongst their respective ranks. Founded by Tom Tancredo in 1999, presently listed members of HIRC include Representatives Todd Akin, Michelle Bachmann, Brian Bilbray, Steve King, Lamar Smith, Lou Barletta, Louie Gohmert, Tim Huelskamp, and dozens of others. SLLI, founded in 2007, as well, has been stocked with extremists like Representatives Daryl Metcalfe, Russell Pearce, Brian Nieves, Tim Beardon, Tim Donnelly, Becky Currie, and others.

Below are the winners and losers listed by state and grouped coalition.

————————————————————————–

Alabama

HIRC:

  • Robert Aderholt (AL-4) – Winner
  • Spencer Bachus (AL-6) – Winner

SLLI:

  • Cam Ward – No Election
  • Greg Wren – No Election

Alaska

HIRC: None

SLLI: None

Arizona

HIRC:

  • Paul Goser (AZ-4) – Winner
  • Trent Franks (AZ-8) – Winner

SLLI:

  • Russell Pearce – RECALLED Novemeber 2011
  • Judy Burges – Winner (Uncontested)

Arkansas

HIRC:

  • Steve Womack (AR-3) – Winner

SLLI:

  • Jon Woods – Winner

California (As of 11:30 AM, 11/7, 475,000 provisional ballots still need counting in CA; therefore, all election results are still considered “unofficial.”)

HIRC:

  • Gary G. Miller (CA-31) – Winner
  • Ed Royce (CA-39) – Winner
  • John Campbell (CA-46) – Winner
  • Dana Rohrabacher (CA-48) – Winner
  • Duncan Hunter (CA-50) – Winner
  • Brian Bilbray *Present Chair of HIRC (CA-52) – Presently Losing

SLLI:

  • Tim Donnelly – Winner

Colorado

HIRC:

  • Doug Lambourn (CO-5) – Winner

SLLI:

  • Scott Renfroe – No Election
  • Mike Kopp – VACATED Seat
  • Kent Lambert – No Election
  • BJ Nikkel–RETIRED

Connecticut

HIRC: None

SLLI:

  • Vincent Candelora – Winner (Uncontested)

Delaware

HIRC: None

SLLI:

  • Deborah Hudson – Winner (Uncontested)

Florida

HIRC:

  • Jeff Miller (FL-1) – Winner
  • Richard Nugent (FL-5) – Winner
  • Cliff Stearns (FL-6) – Lost Primary
  • Bill Posey (FL-8) – Winner
  • Gus M. Bilirakis (FL-12) – Winner
  • Dennis Ross (FL-15) – Winner (Uncontested)
  • Vern Buchanan (FL-16) – Winner
  • Thomas Rooney (FL-17)  Winner
  • Sandy Adams (FL-24) – Lost Primary

SLLI:

  • William D. Snyder – Won Martin County, FL Sheriff’s Race
  • Ray Pilon – Winner
  • Gayle Harrell – Winner

Georgia

HIRC:

  • Jack Kingston (GA-1) – Winner
  • Lynn Westmoreland (GA-3) – Winner (Uncontested)
  • Tom Price (GA-6) – Winner
  • Paul C. Broun (GA-10) – Winner (Uncontested)
  • Phil Gingery (GA-11) – Winner

SLLI:

  • Tim Beardon – Left Office in 2011

Hawaii

HIRC: None

SLLI: None

Idaho

HIRC:

  • Mike Simpson (ID-2) – Winner

SLLI:

  • JoAn E. Wood – Winner
  • Steven Thayn – Winner

Illinois

HIRC:

  • Peter Roskam (IL-6) – Winner

SLLI:

  • Chris Lauzen – VACATED Seat

Indiana

HIRC:

  • Dan Burton (IN-5) – RETIRED

SLLI:

  • Eric Koch – Winner
  • Timothy Neese – Winner

Iowa

HIRC:

  • Steve King (IA-5) – Winner

SLLI:

  • Paul McKinley – Chose Not to Run

Kansas

HIRC:

  • Tim Huelskamp (KS-1) – Winner (Uncontested)
  • Mike Pompeo (KS-4) – Winner

SLLI:

  • Ray Merrick – Winner (Uncontested)

Kentucky

HIRC:

  • Ed Whitfield (KY-1) – Winner
  • Geoff Davis (KY-4) – RETIRED

SLLI:

  • Stan Lee – Winner

Louisiana

HIRC:

  • John C. Fleming (LA-4) – Winner
  • Rodney Alexander (LA-5) – Winner

SLLI: None

Maine

HIRC: None

SLLI:

  • Douglas A. Thomas – Winner

Maryland

HIRC:

  • Andy Harris (MD-1) – Winner
  • Roscoe Bartlett (MD-6) – Loser

SLLI:

  • Don Dwyer – No Election
  • Pat McDonough – No Election
  • Nic Kipke – No Election
  • Steve Schuh – No Election
  • Neil Parrott – No Election

Massachusetts

HIRC: None

SLLI:

  • Robert Hedlund – Winner

Michigan

HIRC: None

SLLI:

  • Dave Agema – RETIRED

Minnesota

HIRC:

  • John Kline (MN-2) – Winner
  • Michele Bachmann (MN-6) – Winner
  • Chip Cravaak (MN-8) – Loser

SLLI:

  • Steve Drazkowski – Winner

Mississippi

HIRC:

  • Alan Nunnelee (MS-1) – Winner

SLLI:

  • Becky Currie – No Election

Missouri

HIRC:

  • Todd Akin (MO-2) – Loser of MO Senate Race in General Election
  • Blaine Luetkemeyer (MO-3) – Winner
  • Vicky Hartzler (MO-4) – Winner
  • Sam Graves (MO-6) – Winner

SLLI:

  • Brian Nieves – No Election
  • Sue Allen – Winner (Uncontested)

Montana

HIRC: None

SLLI:

  • Cary L. Smith – Winner (Projected)
  • Wendy Warburton – Winner (Projected)

Nebraska

HIRC:

  • Adrian Smith (NE-3) – Winner

SLLI:

  • Charlie Janssen – Winner
  • Tony Fulton – Reached Term Limit, VACATED seat

Nevada

HIRC: None

SLLI: None

New Hampshire

HIRC:

  • Frank Guinwta (NH-1) – Loser

SLLI:

  • Moe Villeneuve – Winner (Projected)
  • Larry Rappaport – Winner
  • Jordan Ulrey – Winner (Projected)

New Jersey

HIRC:

  • Scott Garrett (NJ-5) – Winner

SLLI:

  • Allison Littell McHose – No Election

New Mexico

HIRC: None

SLLI: None

New York

HIRC: None

SLLI:

  • Greg Ball – Winner (Projected)

North Carolina

HIRC:

  • Walter B. Jones (NC-3) – Winner
  • Virginia Foxx (NC-5) – Winner
  • Howard Coble (NC-6) – Winner
  • Mike McIntyre (NC-7) – Winner (Possible Recount Pending)
  • Sue Myrick (NC-9) – RETIRED
  • Patrick McHenry (NC-10) – Winner
  • Heath Shuler (NC-12) – Chose Not to Run

SLLI:

  • Dale R. Folwell – Did Not Run, Moved to Run for Lt. Governor

North Dakota

HIRC: None

SLLI: None

Ohio

HIRC:

  • Steve Chabot (OH-1) – Winner
  • Steve Stivers (OH-15) – Winner

SLLI:

  • Courtney Combs – Reached Term Limit, VACATED Seat

Oklahoma

HIRC:

  • John Sullivan (OK-1) – Lost Primary
  • Frank D. Lucas (OK-3) – Winner

SLLI:

  • Randy Terrill – Chose Not to Run
  • Ron Peters – Chose Not to Run
  • Charles Key – Chose Not to Run
  • Sally Kern – Winner (Uncontested)

Oregon

HIRC: None

SLLI:

  • Kim Thatcher – Winner (Projected)

Pennsylvania

HIRC:

  • Jason Altmire (PA-4) – Lost Primary
  • Bill Shuster (PA-9) – Winner
  • Thomas Paul Marino (PA-10) – Winner
  • Lou Barletta (PA-11) – Winner
  • Charlie Dent (PA-15) – Winner
  • Todd Platts (PA-19) – Chose Not to Run

SLLI:

  • Daryl Metcalfe **Present Leader of SLLI - Winner

Rhode Island

HIRC: None

SLLI: None

South Carolina

HIRC:

  • Tim Scott (SC-1) – Winner
  • Joe Wilson (SC-2) – Winner (Uncontested)
  • Jeff Duncan (SC-3) – Winner

SLLI:

  • Michael Pitts – Winner

South Dakota

HIRC: None

SLLI:

  • Manny Steele – Winner

Tennessee

HIRC:

  • David “Phil” Roe (TN-1) – Winner
  • John J. Duncan (TN-2) – Winner
  • Scott Desjarlais (TN-4) – Winner
  • Diane Black (TN-6) – Winner
  • Marsha Blackburn (TN-7) – Winner

SLLI:

  • Sheila Butt – Winner
  • Joe Carr – Winner (Uncontested)

Texas

HIRC:

  • Louie Gohmert (TX-1) – Winner
  • Ted Poe (TX-2) – Winner
  • Sam Johnson (TX-3) – Winner (Uncontested)
  • Ralph Hall (TX-4) – Winner
  • Joe Barton (TX-6) – Winner
  • John Culberson (TX-7) – Winner
  • Lamar Smith (TX-21) – Winner
  • Pete Olson (TX-22) – Winner
  • Kenny Marchant (TX-24) – Winner
  • Michael C. Burgess (TX-26) – Winner
  • Blake Farenthold (TX-27) – Winner
  • John Carr (TX-31) – Winner
  • Pete Sessions (TX-32) – Winner

SLLI:

  • Leo Berman – Lost Primary
  • Dan Flynn – Winner (Uncontested)

Utah

HIRC:

  • Jason Chaffetz (UT-3) – Winner

SLLI:

  • Stephen Sandstrom – Lost Primary

Vermont

HIRC: None

SLLI: None

Virginia

HIRC:

  • Robert J. Whitman (VA-1) – Winner
  • J. Randy Forbes (VA-4) – Winner

SLLI:

  • Dave Albo – No Election

Washington

HIRC: None

SLLI:

  • Matt Shea – Winner
  • Jim McCune – Winner of Pierce County, WA Council Seat

West Virginia

HIRC:

  • Shelley Moore Capito (WV-2) – Winner

SLLI:

  • John Overington – Winner (Uncontested)
  • Kelli Sobonya – Winner
  • Carol Miller – Winner
  • Linda Sumner – Winner
  • Walter Duke – Loser

Wisconsin

HIRC: None

SLLI: None

Wyoming

HIRC: None

SLLI: None

Imagine 2050 Newsletter